Uykusuzluk Neden Kaynaklanıyor Olabilir ?

Uykusuzluk neden kaynaklanıyor olabilir? Bu kez de bir UYUYAMAMA hikayemiz var.
İsmine  Yiğit diyeceğim danışanımla yine değişik bir hikaye yakaladık. Kendisi benim en küçük danışanım olur ayrıca:)  Çok uzun süredir uyku ile ilgili sorununun olduğundan bahsetmişti annesi. Sonrasında Yiğit ile biraraya geldik ve uyuyamama sorununu beraber inceledik. Ne zamandır  uyuyamadığını sorduğumda , kendisini hatırladığı tüm dönemlerde uyku sorunu olduğundan bahsetti.

İlk başta uykusuzluk ona göre ne idi?

Genelde 23:00 gibi yattığını ama sabah 04:00 saatlerine kadar uyuyamadığından bahsetti. Yattıktan sonra 5 saat uyuyamamak gerçekten çok fazlaydı.
Hepimizin zaman zaman uykusunu kaçıran olayları olur ama 16 yaşındaki birisinin sürekli 4-5 saat uyuyaması ciddi bir sorundu. Geceleri deliksiz uyuyamadığı için birkaç saatlik uyku ile yetinmeye çalışıyordu. Sabaha karşı uykuya dalıp  sonrasında da erkenden okula gittiği için kendisini yorgun hissediyordu. Genelde Pazar akşamları uykusuzluğu daha çok hissettiğini ,sınavları olduğunda ya da sorumluluk alması gereken bir konu varsa birşey varsa uyuyamadığı saatlerin daha da  fazla

İlk ne zaman uykuyla ilgili sorun yaşadığını sordum. Hatırlayabildiği birkaç anısından bahsetti. Ama bu anılarda gizli değildi aradığımız yanıt. Sonra  biraz daha eskilere gittik.3 yaşındayken havale geçirdiğinden bahsetti. Hatta annesinin ,Yiğit’i  öldü sandığından bahsetti.  Ve bingo !!! Aslında hikaye tam da burada gizliydi.
Sadece o zamana kadar ne Yiğit ne de annesi farkında değildi.  Aslında uyumaktan değil uyanamamaktan korkuyordu. Bu korkusu nedeniyle de uyuyamıyordu.Çünkü bilinçaltı her zamanki gibi  onu korumak istiyordu. Uyumak güvenli değildi bilinaçaltına göre.Eğer uyursa uyanamayabilirdi.

Küçükken geçirdiği havaleden dolayı en çok annesi ve babası tekrar uyanamayacağından korkmuştu.  Yaptığımız Kas testi ile Yiğit’in bilinçaltının gerçekten de uyanamamaktan korktuğunu teyit etmiş olduk. Ameliyat durumlarında narkoz verildiğinde ya da  yoğun bakımdayken olan bitenin farkında değilsek bile bilincimiz açık olduğu için etrafımızda yapılan konuşmaları duyup ve kaydetmeye devam eder.  Aslında bunun farkında bile değilizdir. Yiğit’te annesinden ve babasından aldığı  korkularını taşıyordu. Uyanamamanın dışında ailesi onu kaybetmekten de çok  korkmuştu.  Yiğit de aynı şekilde sevdiklerini kaybetmekten çok korktuğunu söyledi. Bu korku da ebeveynlerinden gelen aslında ona ait olmayan bir korkuydu. Bütün bu korkularını dönüştürdük. Sonrasında da onun uyku ile ilgili ona hizmet etmeyen olumsuz kodlarını değiştirip his yüklemesi ile çalışmamızı bitirdik.

Ertesi gün Yiğit’i aradım ve uyku durumunu sordum.Yattıktan 1 saat sonra uyumuştu:) İşte theta healing tekniğini bu kadar hızlı etki edip şifaya vesile olduğu için çok seviyorum…

Yorum Yok

Yorum Yap