Kimin Kaderini Yaşıyorum Ben ?

Son dönemlerde en sıklıkla karşıma çıkan konulardan bir tanesi ,’’yakınlarımızın kaderini yaşamak’’.
Bilinç düzeyinde bakıldığında ‘’annemin kaderini yaşıyorumya da halamın kaderini yaşıyorum ‘’ cümlesi çok oturmuyor. Ama yaşanan hayatlara baktığımızda da anne ile ya da başka bir yakını ile inanılmaz hayat döngüleri olabiliyor.Mesela annesinin yaşında evleniyor,onun yaşında çocuk doğuruyor hatta babası gibi belki de sorumsuz bir adamı eş olarak seçiyor.

Peki neden ?
Nedenleri çeşitlilik gösterebilir.

1.Anneyi,babayı,halayı artık kimin hayatından kesitler yaşıyorsa farkında olmadan belki de ona acıyıp üzüldüğü için o kişiyi onurlandırmak,
Mesela zor hayatı olan bir anneyi  ve kızını ele alalım.Anne hayatı boyunca hep zorluklarla mücadele ettiyse ve şansına sorumsuz,umursamaz bir eş düştüyse kızı bu süreçleri görerek annesine acıyabiliiyor ve tamamiyle bilinçdışında kendisi de benzer bir hayat yaşamayı seçebilir.

2. Kişiye kızgın ya da öfkeli olmak.
Bir örnekle açıklayalım bu durumu.İsmine Ayşe diyeceğimiz kızın  annesi babası ile boşanmış olsun. Ayşe, babasından ayrı bir hayat yaşamasına neden olduğu için annesine çok kızgın olabilir. Çok büyük olasılıkla o Ayşe büyüyüp evlendikten hatta bir çocuğu olduktan sonra annesi gibi boşanacaktır.
Çünkü hayattaki ilk kadın rol modeli ,annesidir .Ona kızgın olsa bile farkında olmadan onun yolunda ilerlemek onun için aslında güvenlir bir davranış olur.

3.Atalarımızın karmalarını yaşamak
Hayatta yaşadığımız bazı döngülerin nedenlerini açıklarken bazılarının nedenlerini de açıklayamayabiliyoruz.
Çünkü bu hayatta karma diye birşey de var. Benim büyük büyük dedem hatta anneannemin bile görmediği büyük dede ,çok zalim bir insansa, yaptığı kötülükler kendi aile klanından birilerinin hayatında da mutlaka çıkacaktır.
Yani biz de ,bizden sonraki nesillerde hepimiz birbirimizden sorumluyuz.
Hayatta herşeyin bir nedeni ve sonucu var.Biz bu bağların neden ve nasıl olduğunu anlayamasak bile.
Hani eskilerin bir sözü vardır  ‘’dede erik yer,torunun dişi kamaşır’’ diye işte tam da böyle bir durum ?

Hangi sebeple olduğu çok önemli değil aslında.Burada önemli olan o döngüyü yaşamak.Kendi hayatını,kaderini yaşamak varken bir şekilde aslında istemediği bir hayatı yaşamak.Biz de kollektiften gelen inançlar çok fazla. Annenin kaderi kızına gibi ya da kızlar halaya çeker gibi cümleleri sıklıkla duyarız.

Bir örnek daha verelim bununla ilgili.Halasına kızgın bir yeğen olsun.Halası da fiziksel olarak çok zayıf biri olsun. Bu yeğenimiz  yine farkında olmadan, halasına benzememek için sebepsiz kilo alabilir.Bilinçaltı için detaylar yoktur. Ne söylersek onu doğru kabul eder.Halama benzemek istemiyorum dediğinde onu fiziksel olarak algılayıp şartları ona uygun hale getirebilir. Aslında yeğenin kastettiği şey halası gibi olmak istemiyordur karakter olarak.Ama bilinçaltı sadece söyleneni anlar.Detaylar onun için önemli değidir.

Bunu farketmek bile hayatımızda bir akış başlatır. Zihin algıladığı an’da olay çözülür zaten. Eğer sizin de aile bireyleri ile böyle döngülerinizin olduğunu düşünüyorsanız belki bu yazı size de farkındalık katıp  olaylar arasındaki bağları çözmenize yardımcı olur. Kendi kaderimizi yaşamanın güvenli olduğunu öğrendiğimizde zaten akış başlar.
Herkese şifa olsun:)

Yorum Yok

Yorum Yap