Kedi Korkusunun Altından Ne Çıkmış Olabilir ?

Kedi korkusunun altından ne çıkmış olabilir?

Ben kendimde hangi konuyu çalışırsam konuyu çözümleyince aynı dertten muzdarip danışanlarla yolum kesişiyor sonrasında. Sanki evrenin farkında olmadığımız bir süreci var.Sen şifalandın haydi şimdide ihtiyacı olanlara dokun der gibi gelişiyor olaylar.

Kendi kedi korkumu yendikten sonra bir sabah telefonum çaldı.Arayan kişinin ismine  Ayşe diyelim biz ? Ayşe, bana kısaca kedi korkusunu özetledi ama telefondaki sesin endişesi,korku boyutu uzaktan bile hissediliyordu.Sonra ortak bir gün belirleyip çalışmak için biraraya geldik.Konuşmanın bir yerinde ablası ile ilişkilerinin çok kötü olduğunu ve insanlara kendini ifade edemediğinden bahsetti.
Neyse biz gelelim kedi korkumuza.Kedilerden ben de hayatım boyunca hep korkmuştum ama Ayşe’nin korkusu benimkinden farklıydı. Kedi deyince bu korku hem sesine hem de yüz ifadesine fazlasıyla yansıyordu.
Çalışmaya başlayınca Ayşe, hiç hatırlamadığı,unuttuğu bir hikayeyi hatırladı.

Ama bu hikaye 30 sene önceye dayanıyordu.10 yaşında servisle okula gidip gelirken okul arkadaşlarıyla birbirlerinin yüzlerini boyamışlar bir gün. En son servisten inen kişi ise Ayşe imiş Servis şöförü ‘’Ayşe’ye silsene şu yüzünü eve gidiceksin,bu halde gitme demiş’’. Ayşe’de  minibüsün ön tarafındaki aynanın yanına gitmiş.Yüzündeki boyayı temizleyebilmek için. O sırada minibüs şöförü Ayşe’nin bacağını okşamış. Ayşe,beklemediği bu hareketten sonra ne yapacağını bilememiş  ve hemen servisten inerek koşa koşa eve gitmiş.
Kendisinden 5 yaş büyük ablası Ayşe’yi kötü halde görünce neler olduğunu sormuş. Ayşe’de olan biteni anlatmış. Ablası ‘’sakın annemlere birşey söyleme ben bu işi halledicem’’ deyip Ayşe’yi susturmuş. Hikayeyi dinleyince aslında 3 konu bir anda çözümlenmiş oldu.

1) Ayşe’nin bilinçaltı ,şöförün bacağını okşama hissiyle kedinin ayağına dokunduğundaki dokunma hissini               biraraya getirmiş.Dolayısıyla Ayşe’nin kedileri görünce ağzının yüzünün kayacak kadar değişmesinin nedeni     küçükken yaşadığı taciz. Kediden korkuyorum sandığı şey ise yaşadığı taciz olayı. Ama zihin kötü olayları unutturduğu gibi bunu da unutturmuş.Biz çalışana kadar bu hikayeye dair herhangi bir detay hatırlamıyordu.Görüşmemiz bittikten birkaç saat sonra  Ayşe’den telefonuma bir fotoğraf geldi.Ayağının dibinde beyaz bir kedi.Normalde olsa kedi ile aynı ortamda bile bulunamayan birinin yanında kedi olması inanılmaz bir görüntüydü ?

2)Ayşe’nin kendisine yapılan bir taciz var ama ablası, annesi ve babasına bu tacizi Ayşe’nin söylemesini engelliyor.Tam da bundan dolayı kendisini hatırladığı tüm dönemlerde ablasıyla ilişkisi hiç iyi olmamış .Çünkü Ayşe’nin içinde , ablasına karşı farkında olmadığı nedenini bilmediği bir öfke vardı. Biz çalıştıktan yaklaşık 1 ay sonra telefonuma bir msj düştü. Ayşe’nin ablası yurt dışına gitmiş ve Ayşe’nin kızına elbise alıp fotoğrafını göndermiş.Bu inanılmaz bir haberdi Ayşe için ?

3)Konuşmanın başında kendisini ifade etmekte sorun yaşadığını söylemişti.Ablası kendisini ifade edebilecekken Ayşe’yi susturduğu için o yaşından beri ne yazık ki bu duyguyu yaşıyor.

Şükürler olsun ki sadece kedi korkusu değil 3 ayrı konu 1 seansta çözümlenmiş oldu.
Aslında kedi korkusu sandığımız şeyin altından bir taciz çıktı . Bu hikayeyi hangi arkadaşımla paylaştıysam hepsi kendi başına gelen ama  hatırlamadığı,unuttuğunu sandığı tacizleri hatırladı.Tacizin çok büyük olmasına gerek yok. Sonuçta kendi isteğimiz dışında birinin bize dokunması,laf atması vb.herşey taciz.Bu olaylar da hepimizin ruhunda kapanmayan yaralara neden oluyor. Şu olaydan sonra  fark ettim ki benim çevremde bile o kadar çok kişi var ki istemediği şeyleri yaşamak zorunda kalan.Tam da bunlardan dolayı herkesin farklı farklı travmaları var.
Bazen unuttuğumuzu sandığımız kötü olayları bile hatırlayınca farkındalığımız oluyor ve şifa başlıyor.
Bu yazdığım hikaye de, belki sizlerin unuttuğunu sandığı olayları hatırlatarak sizlere de şifa olur ?

Yorum Yok

Yorum Yap